The Pioneer
Printed and Publisher every week by students of
South High School, Grand Rapids, MI  -  18 June 1917

NAME

POSITION

NOTES

MR. WILLIAM A. GREESON

SUPT.

 

MR. PAUL C. STETSON

PRINCIPAL

 

LENA BROCKMEIER

TEACH.

 

WELLINGTON D. STERLING

TEACH.

 

REUBEN S. SMITH

TEACH.

 

ETTA E. LAMBERT

TEACH.

 

MAY CORNELL

TEACH.

 

ALFRED W. ALLEN

TEACH.

 

LOU WILSON

TEACH.

 

ARTHUR W. KRAUSE

TEACH.

 

LAURA M. OVERHOLT

TEACH.

 

HARRY W. PABST

TEACH.

 

LENA M. HOFFMAN

TEACH.

 

EIDTY C. SMITH

TEACH.

 

J.R. JENSON

TEACH.

 

EVANGELINE MORRISEY

TEACH.

 

RUTH STONE

TEACH.

 

CLAUD W. SATTERLEE

TEACH.

 

MARY HARDEN

TEACH.

 

EDITH DENNIS

TEACH.

 

W.L. ADAMS

TEACH.

 

MARY L. POWERS

TEACH.

 

MAUD FULLER

TEACH.

 

LEE W. NEWTON

TEACH.

 

HAZEL MULLINS

TEACH.

 

CLARA MAST

LIBRARIAN

 

MARY HARDY

LIBRARIAN

 

KATHRYN H. BAXTER

TEACH.

 

HIRSCH HOOTKINS

TEACH.

 

FRANCES CLARK BOWMAN

TEACH.

 

EIVIND ERICKEN

TEACH.

 

EMILIE DONNER

TEACH.

 

SUE GROSS

TEACH.

 

RACHEL V. SHAW

TEACH.

 

ALICE C. VEVIA

TEACH.

 

ELIZABETH CAVANAUGH

TEACH.

 

J.C. DEBRUYN

TEACH.

 

PAUL C. STETSON

PRINCIPAL

 

DORIS ROBINSON

TEACH.

 

MARY N. EATON

TEACH.

 

MILDRED HEID

TEACH.

 

P.L. CHURM

TEACH.

 

RUTH STEGLLCH

TEACH.

 

M.E. KNOLL

TEACH.

 

EVANGELINE LEWIS

TEACH.

 

LLOYD W. OLDS

TEACH.

 

LAURA N. WILSON

TEACH.

 

GRACE J. STRAUSS

TEACH.

 

MARIE LOOMIS

TEACH.

 

BEATRICE O'CALLAGHAN

TEACH.

 

BERTHA FIELD

TEACH.

 

HAZEL FAIRBANKS

TEACH.

 

OSCAR BISHOP

TEACH.

 

VERNOR COOK

SENIOR

MEMBER HI-Y, JR. ASS. OF COM., ATH. ASSOC, SR. LEADERS. B. BALL, TRACK, MILITARY CAMP.

     

ESTHER CHURCHILL COWENS

SENIOR

GIRLS GLEE CLUB, TO STUDY MUSIC

HELEN ENGBERDIENA HAISMA

SENIOR

GLEE CLUB, ENTERING STENOGRAPHY

STUART R. JOHNSON

SENIOR

ORCHESTRA, ATHLETIC ASSOC. TO STUDY MUSIC

EVA PAULINA MC LENITHAN

SENIOR

SCRIBBLERS, ATH, ASSOC., ENTER LIBRARY WORK

HELEN MAY LUPTON

SENIOR

FAUNA FLORA CLUB, ATH. ASSOC., GLEE CLUB, TO GO INTO OFFICE WORK, ART CLUB

MARION ELIZABETH MAC DONALD

SENIOR

ART EDITOR, ATH ASSOC., TO ENTER CHICAGO ART INST.

DON ROBERTSON

ENLISTED

 

ELLIS PERKINS

ENLISTED

 

JOHN FISH

ENLISTED

 

FOREST FREELAND

ENLISTED

 

EARL BEAIRD

ENLISTED

 

LESTER THOMAS

ENLISTED

 

FORD STEARNS

ENLISTED

 

GERRIT ZAVALKINK

ENLISTED

 

LEO SPADE

ENLISTED

 

VERNOR COOK

ENLISTED

 

IRA P. NICOLL

ENLISTED

 

JOHN MAREMA

ENLISTED

 

LLOYD ASPINWALL

8TH GR. RM 301

 

NELLIE AGAN

8TH GR. RM 301

 

ARTHUR BEALS

8TH GR. RM 301

 

CARLTON BECKER

8TH GR. RM 301

 

FRANCES BENSON

8TH GR. RM 301

 

LILIAN BENTON

8TH GR. RM 301

 

WELLINGTON BRADFIELD

8TH GR. RM 301

 

WILLIAM BREWTON

8TH GR. RM 301

 

EDWARD CANTILE

8TH GR. RM 301

 

MARION CANTILE

8TH GR. RM 301

 

HELEN CHAPMAN

8TH GR. RM 301

 

HELEN CUMBERWORTH

8TH GR. RM 301

 

BONITA DAVIDSON

8TH GR. RM 301

 

LAURA DELAMARTER

8TH GR. RM 301

 

GLADYS DISBROW

8TH GR. RM 301

 

HELEN DICKSON

8TH GR. RM 301

 

DEWITT DUPLER

8TH GR. RM 301

 

DORIAN EBERLY

8TH GR. RM 301

 

ZONA EBERLY

8TH GR. RM 301

 

BETH ENGLISH

8TH GR. RM 301

 

GERTRUDE ENSING

8TH GR. RM 301

 

GERTRUDE FAUSE

8TH GR. RM 301

 

KATHERINE FLEMING

8TH GR. RM 301

 

RUTH FLEMING

8TH GR. RM 301

 

THOMAS FOOTE

8TH GR. RM 301

 

MARION FREELAND

8TH GR. RM 301

 

GEORGE FALIMORE

8TH GR. RM 301

 

GERRIT GEERLINGS

8TH GR. RM 301

 

RUSSELL GOHRING

8TH GR. RM 301

 

MARGARET GORDON

8TH GR. RM 301

 

MAYBELLE GREEN

8TH GR. RM 301

 

CLARA GRIFFIN

8TH GR. RM 301

 

BERNICE HANN

8TH GR. RM 301

 

FLORENCE HABERKORN

8TH GR. RM 301

 

HELEN GARMELINK

8TH GR. RM 301

 

ELIZABETH HART

8TH GR. RM 301

 

FRANK HOUMAN

8TH GR. RM 301

 

MADELINE HUIZINGA

8TH GR. RM 301

 

MILDRED INNES

8TH GR. RM 301

 

MILDRED JAMIESON

8TH GR. RM 301

 

DOROTHY KERN

8TH GR. RM 301

 

EDNA KRUGER

8TH GR. RM 301

 

HAROLD LILLIE

8TH GR. RM 301

 

ALFRED LONGBRAKE

8TH GR. RM 301

 

ETHELYN MAPES

8TH GR. RM 301

 

RUTH MARCUSSEN

8TH GR. RM 301

 

MILDRED MAYER

8TH GR. RM 301

 

MARIE MCCARTY

8TH GR. RM 301

 

DUNCAN MCDONALD

8TH GR. RM 301

 

MARGARET MCKRILL

8TH GR. RM 301

 

FRED MERRILL

8TH GR. RM 301

 

RUSSELL MEYERS

8TH GR. RM 301

 

KATHERINE MILLER

8TH GR. RM 301

 

BARTLEY MOORE

8TH GR. RM 301

 

MARIE MULLER

8TH GR. RM 301

 

HAROLD PARKER

8TH GR. RM 301

 

EARL PAYNE

8TH GR. RM 301

 

ODELL POE

8TH GR. RM 301

 

SIDNEY QUIGLEY

8TH GR. RM 301

 

LILLIAN RACE

8TH GR. RM 301

 

ESTHER ROSEBOOM

8TH GR. RM 301

 

GERALD ROSS

8TH GR. RM 301

 

CLIFFORD RUCKLE

8TH GR. RM 301

 

ANDREW SCHOOLMASTER

8TH GR. RM 301

 

EVELYN SHIER

8TH GR. RM 301

 

BERNARD SLATTERLY

8TH GR. RM 301

 

NINA BHOOKS

8TH GR. RM 301

 

RUTH SMITH

8TH GR. RM 301

 

HOWARD SONKE

8TH GR. RM 301

 

ELLA STAAL

8TH GR. RM 301

 

RICHARD STOVER

8TH GR. RM 301

 

HENRIETTA STGREELAMN

8TH GR. RM 301

 

HARRY STRINGHAM

8TH GR. RM 301

 

DAISY WALBRIDGE

8TH GR. RM 301

 

JOEL WALBRIDGE

8TH GR. RM 301

 

LEROY WENGER

8TH GR. RM 301

 

NEV A WESTBROOK

8TH GR. RM 301

 

ARTHUR WINCHESTER

8TH GR. RM 301

 

JOHN ZEILSTRA

8TH GR. RM 301

 

ELLEN BEYER

RM 202

 

WILLIAM BLACKPORT

RM 202

 

WINCHELL BOISE

RM 202

 

CECILE BREWER

RM 202

 

HELEN CHICK

RM 202

 

LEO DAVIDSON

RM 202

 

CONRAD DEHOOG

RM 202

 

GEORGE DENISE

RM 202

 

GERALD DIXON

RM 202

 

ARTHUR GRAFF

RM 202

 

LOUISA HAWORTH

RM 202

 

AFTON HERTZLER

RM 202

 

GRACE HILBRINK

RM 202

 

RUTH HILLS

RM 202

 

ANNA JACOBSON

RM 202

 

WILLIAM MAREMA

RM 202

 

LEONARD MARTIN

RM 202

 

BERNARD NICHOL

RM 202

 

JULIUS PETERS

RM 202

 

CHARLES PLASMAN

RM 202

 

RUTH RICHMOND

RM 202

 

ANDREW RUTZEMA

RM 202

 

PERCY ROBINSON

RM 202

 

RALPH SHOOK

RM 202

 

CLARA STANFIELD

RM 202

 

DOROLTHY STAPP

RM 202

 

WILLIAM STEENBERGER

RM 202

 

GLEN STUDT

RM 202

 

MINNIE SWIERINGA

RM 202

 

CHRISTINE TERB EEK

RM 202

 

JESSIE TROMBLEY

RM 202

 

MELBOURNE TROXEL

RM 202

 

HAZEN VANPEIT

RM 202

 

DAVID WERKEMA

RM 202

 

ANDREW WIELENGA

RM 202

 

CORRINE BABB

RM. 216

 

JOSEPHINE BAUMGART

RM. 216

 

ORVILLE BRITTON

RM. 216

 

FRANK BRUMELS

RM. 216

 

FRANCIS BUNDY

RM. 216

 

JAMES BURR

RM. 216

 

MERRILL CHAMPION

RM. 216

 

EARL CLARK

RM. 216

 

ALMA CRUM

RM. 216

 

LUCILLE DAVIS

RM. 216

 

BEATRICE DRAKE

RM. 216

 

MARGARET DUIVEN

RM. 216

 

LEO FORTNER

RM. 216

 

KENNETH FOWLE

RM. 216

 

EDWIN FRAZEE

RM. 216

 

EVA FREEMAN

RM. 216

 

GLENN GILHULA

RM. 216

 

HARRIET FRABILL

RM. 216

 

ARLENE GRETZINGER

RM. 216

 

ELWOOD HANEY

RM. 216

 

MARION HERNAM

RM. 216

 

LEO HUN T

RM. 216

 

LYLA INGLIS

RM. 216

 

HAROLD KEYES

RM. 216

 

KATHRYN KIPP

RM. 216

 

FRANK KIRBY

RM. 216

 

WALTER KOCH

RM. 216

 

DOROTHY MCCREADY

RM. 216

 

LENORE MCGOWAN

RM. 216

 

LENONE MCGOWAN

RM. 216

 

LUCILLE MCMEAL

RM. 216

 

RALPH MEYERS

RM. 216

 

THELS MILLER

RM. 216

 

CARL MORGENSTERN

RM. 216

 

PAULINE MEWHALL

RM. 216

 

LYUNN PANGBORN

RM. 216

 

DOROTHY PAUL

RM. 216

 

HERMAN ROETMANN

RM. 216

 

JEANNETTE SCHADDELEE

RM. 216

 

CARL SCHILLINGER

RM. 216

 

MYRTLE SHAVER

RM. 216

 

CLARE SHOEMAKER

RM. 216

 

SAMMY SIMONSON

RM. 216

 

BLANCHE SISSONS

RM. 216

 

SETHLYN SNYDER

RM. 216

 

MINOR STAAL

RM. 216

 

ROZE TENCKINCK

RM. 216

 

GLADYS THOMAS

RM. 216

 

GELN VALENTINE

RM. 216

 

ALICE VANBUTCELAAR

RM. 216

 

DEMARIS WILSON

RM. 216

 

STELLA WISNER

RM. 216

 

JESSIE BOWERMAN

RM. 201

 

ETHEL CRONINGER

RM. 201

 

HAROLD DILLON

RM. 201

 

ELLIS EICHENBERG

RM. 201

 

BESSIE LARRABEE

RM. 201

 

BEN SHIVES

RM. 201

 

BERTHA SOWARDS

RM. 201

 

HAZEL STEPHENS

RM. 201

 

MAX THIELE

RM. 201

 

FLOYD THURBER

RM. 201

 

CHARLES WILLOUGHBY

RM. 201

 

Transcriber:
Created: 16 April 2004
URL:
http://kent.migenweb.net/schools/southhs/1917.html

Contact County Coordinator: evlynsaw@comcast.net