Alpine Township One-Room Schools

Pearsall School, District Number 8 – 1901-1902
Students: Fern Barrett, Linn Johnson, Beatrice Gill, Louisa Pomarius, Bertha Barrett, Earl Vandermeer, Ollie Gill, Hazel Barrett, Leonard Timmerman, Charlie Pomarius, George Vandermeer, Carl Barrett, William Barrett, Fern Perry, Fern Gill, Rosa Pomarius, Jennie Timmerman, Howard Hutchings, Retta Gill, John Akers, Lucy Tillema, Leonard Moerman, Einar Fernland, Elmer Morse, Henry Vandermeer, Eddie Dunnebacke, John Moerman, Clinton Lillibridge, Leo Dunnebacke, Raby Perry, Emma Pomarius, Charles Waterman and Ella Morse.

Third Annual Commencement of Ballards School
at Union Church, Ballards, Friday Evening, 9 June 1899, 7:30 o’clock
Class of ’99 – Anna E. Anderson, Avery E. Field, Alta M. Smith, Lealand L. Langdon, Ray B. Smith and Lulu M. Hawley
Ushers, Class of 1901 – Avery Anderson, Nina Church, Etta Crowley, Hattie Smith, Gustie Stevenson, Ward Hawley
Teacher – Bertha B. Teeple;
Members of School Board – Charles Anderson, Arthur Spencer, Frank Culver

Report of the Ballards school for the month ending, 29 September 1911: Number of students enrolled, 29; number of days taught, 20; average daily attendance, 25.
Those who had perfect attendance and punctuality were: Lyle Whalen, Leo Whalen, Margaret Anderson, Violet Ebers, Paul Miller, Lillie Miller, Leonard and Myron Anderson.
(newspaper article, unknown source)

Wilson School, District Number Three – December 12, 1904 – June 9, 1905
Teacher – Marguerite K. Klenk
School Officers – William Dunnette, George Brown, and Fred Klenk
Students: Wilson, Dunnette, Marian Dunnette, Josephine Girou, Myrl Thibos, John Thibos, Lylis Thibos, Lynn Thibos, William Coffee, Johnnie Coffee, Leon Ellis, Willie Brown, Harry Host, Howard Host, Richard Host, John Host, Herman Host, Lloyd Host, John Oppenhuizer, Ralph Anderson, Blanche Anderson, Omer Schoonover, and Byron Girou

Boyd Public School, District No. 10 – 1906 – 1907
Teacher – Bessie Anderson
School Board – Kent Brown, Director; Eugene Wilkinson, Moderator; Duwane Blanchard, Assessor
Students –
Beginners: Johnnie Momber, Amelia Sehling, Marcus Zahm, and Albert Kline
Grade 1 – Freddie Kline, Henry Piccard, Walter May, Marcus Alt, and Valeria Sehling
Grade 2 – Lennie Gordon, Annie Momber, Frona May, Martha Kline, and Adolph Kromer
Grade 3 – Gladys Greiner, Nellie Gordon, Rosa May, Willie Zahm
Grade 4 – Nina Blanchard, Dora Piccard, Leonard Kline, Mary Alt, Nora May, Rosa Piccard, Elsie Dowell and Emma Alt
Grade 5 – Harvey Matthews
Grade 6 – Willard Cranmer, Willie Kline, Raymond Gordon
Grade 7 – Elsie Kline, Matilda Alt, Florence Blanchard and Joy Hammond
Grade 8 – Nina Darling, Ivan Blanchard and Charles Dowell

Boyd Public School, District No. 10, 1915
Teacher – Cecile A. Phelps
School Officers – Kent H. Brown, Director; Roy B. Darling, Moderator; Louis Siehling, Treasurer
Students – Amelia Siehling, Jarvis Brown, Marie Kline, Charlie Sorr, Florance Greiner, Nickolas Piccard, Cornelius DeVos, Louis Hiler, Isidore May, Howard Piccard, Willard Sorr, Claribel Darling, Charlie Alt, Freddie Zahm, Viola Hiler, Harry DeVos, Helen Sorr, Cathrine May, M. J. Hiler, Valeria Siehling, Albert Kline, Edward May, Mary Sorr, Marcus Zahm, Hurbert DeVos, Johnnie Momber, L. B. Hiler, Agnes Zahm, Josephine May, Laurence Weber, Lauretta Timmer, Robert Kline, Julia Sorr, Julia May, Eddie Zahm, Carl Haradine, and Charlotte Sorr.

Englishville School, Alpine and Sparta Twp. – September 7, 1903 – May 27, 1904
Teacher – Rachel Everett
School Officers – Edward English, Director; Reuben Williams, Moderator; William Hinbeck, Trustee
Students – Eva Root, Delbert Buchanan, Coral English, Ray Williams, Armintie Butler, Frank Darling, Elsie Urbrock, Willie Hall, Lois Martin, Mable Stuart, Frank Buchanan, Mary Shattuck, Dora Buchanan, Elisha Centelle, Hazel Martin, Willie Webber, L. D. Shattuck, Adolf Centelle, Clara Hinbeck, Walter Schultz, Johnie Webber, Mable Buchanan, Alfred Creveling, Ora Martin, O. T. McCready, Clara Buchanan, Luella Schultz, Esther Griffith, Eva Hinbeck, Otis Olin, Willie Schultz, Ward Shattuck, Mary Urbrock, Jennie Buchanan, Erwin Hall, Angie Webber, Inez Martin, Ellsworth Erhart, Ertle Schultz, Harley Hall, and Paul Shattuck.

Beech Grove School, District No. 15 Fractional – In the 1920’s
Teacher – M. Margaret Allen
School Board – Claude Putman, Director; Hanson Taber, Moderator; and John Hilton, Treasurer
Students – Walter Haradine, Dorothy Oliver, Leo Maynard, Hiram Egbert, Elewyn Haradine, Bertha Brizee, Arline Hofacker, Maynard Fairbrother, Horace Taber, George Walcott, Mildred Fairbrother, Ward Walcott, Isabel Oliver, Eugene Hammond, Viola Kremer, Eleanor Putman, Merle Greiner, Werner Kremer, Lloyd Haradine, Esther Putman, Harold Walcott, Alva Southwick, Helen Hofacker, and William Roth.

Wheeler School, District No. 1 – September 7, 1903 – June 24, 1904
Teacher – Mary E. Stevenson
School Officers – J. J. Thomas, F. Hildebrandt and R. E. Downer
Students – Altie Downer, Earl Ruthardt, Julia Steffens, Shirley Fuller, Clarence Eddy, Nina Antor, Viola Thoma, Princess Fuller, Lisle Downer, Bert Thoma, Emma Steffens, Frank Antor, Clara May Eddy, Lynn Johnson, Irene Thoma, Florence Fuller, Orley Downer, Richard Alberts, Iva Antor, James Johnson, Flora Cranmer, Irene Antor, Carl Steffens, Guy Wheeler, Everett Powell, Joseph Steffens, Cameron Cranmer, Roy Wheeler, Hilda Steffens, Leo Hishetter, Cleo Steffens, Nettie Hildebrandt and Anna Antor

Wheeler Public School, District No. 1 – 1908
Teacher – Retta E. Gill
School Board – F. Hillebrand, Director; R. Downer, Moderator; and E. Wheeler, Treasurer
Students – Fred Deiss, Hilda Steffens, Frank Antor, Lisle Downer, Nina Antor, Cleo Steffens, Florence Fuller, Irene Thomas, Iva Antor, Nettie Hillebrand, Richard Alberts, Martha Pitsch, Flora Cranmer, Lizzie Antor, Bertie Cranmer, Ella Scheidel, Josephine Cranmer, Theodore Scheidel, Edward Pitsch, Altie Downer, Bertha Alberts, Emma Steffens, Carl Steffens, Larua Steffens, Joseph Diess, Princess Fuller, Orley Downer, Amelia Alberts, Annie Deiss, Irene Antor, Annie Antor, Edward Steffens, Agnes Hillebrand, Comeron Cranmer, JosephineRothental, Urban Antor, Marie Scheidel, Ella Hillebrand and Oscar Pitsch.


Transcriber: ES
Created: 18 Aug 2008
URL: http://kent.migenweb.net/schools/Alpine-Solon-Tyrone/alpine/alpinetpSchools.html