MEMORIALS OF THE GRAND RIVER VALLEY, 1878
by Franklin Everett

KENT COUNTY.CIVIL WAR MARTYRS

NAME---COMPANY--- PLACE OF DEATH---DATE OF DEATH

Hezekiah Aickly; 5th C., Co. B. Stevensburg, Va., April 12, 1864.
James Andrews; 6th C., Co. H. Winchester, Sept. 19, 1864.
Henry L. Arnold; 10th C., Co. E. Somerset, Ky., Feb. 9, 1864.
George Ames; 5th I., Co. E. March 23, 1865.
Silas Aldrich; 25th I., Co. B. Bowling Green, April 8, 1863.
Richard Alcott; 1st C, Co. L. Cedar Mountain, Aug. 9, 1862.
Orlin A. Andrews: 3d I., Co. K. Yorktown, Aug. 19, 1862.
Benj. A. Austin; 3d I., Co. F. Seven Pines, May 31, 1862.
Chandler Andrews; 3d I., Co. K. Harper's Landing, Aug. 2, 1862.
James G. Bateman; 21st I., Co. I. Nashville, Jan. 27, 1863.
Ira C. Baxter; 21st I., Co. I. Chickamauga, Tenn., Sept. 20, 1863.
Charles E. Barr; 21st I., Co. B. Nashville. May 2, 1864.
Geo. H. Barnes; 21st I., Co. B. Nashville, April 17, 1863.
James Brown, 14th I., Co. B. Columbia, Tenn., Jan. 1, 1864.
James Bruce; 3d I., Co. A. Wilderness, May 8, 1864.
John Baird; E. & M., Co. C. Chattanooga, June 8. 1864.
Albert Brown, 1st Lieut.; Artillery, Co. L. Kentucky, March 1, 1864
Abraham Bishop; 5th C., Co. B. Hawes' Shop, May 28, 1864.
S. Benson; 7th C., Co. L. Alexandria, Va., Nov. 20, 1863.
Wm. F. Bates; 7th C., Co. L. Sept., 1864.
Wim. F. Brockway; 6th C., Co. H. Middletown, Va., Oct. 19, 1833.
Theuphilus B. Baxter; 2d C., Co. F. Knoxville, April, 1864.
Austin Bates; 2d C., Co. F. Jackson, Tenn., 1864.
Jutson D. Bailey; 2d C.. Co. E. St. Louis, Feb. 10, 1862.
John Bain; 2d C., Co. D. St. Louis, April 10, 1862.
Loren C. Bingham; 9th I., Co. C. April 7, 1865.
Simeon Bush; 10th C., Co. M. Camp Nelson, Va., March 17, 1865.
M. Bullis; 6th C., Co. M. Harper's Ferry, April 25, 1865.
Win. H. Briggs; 21st I., Co. F. Nashville, April 22.
Hiram Blood; 3d I.. Co. I. Gettysburg, July 3, 1863.
Charles H. Brown; 21st I., Co. E. April 14, 1863.
Alonzo Blackmore; 6th C., Co. H. Washington, May 21, 1863.
James Bement; 1st Lieut., Art. Kentucky, July 14, 1863.
Robert Bell; 6th C., Co. H. Culpepper, Sept. 22, 1863.
Truman J. Bacon; 6th C., Co. F. Falling Waters, July 14, 1863.
Charles B. Burness; 3d I., Co. A. Gettysburg, July 2, 1863.
Amos Bessey; 2d Battery. Pittsburg Landing, April 30, 1862.
Wm. M. Brockway; 6th C., Co. H. Raccoon Ford, Va., Sept. 16, 1863.
Alvin Briggs; 26th I., Co. I. Washington, June 30, 1864.
Charles Balsaw; 6th C., Co. B. Falling Waters, July 14, 1863.
Charles E. Buck; 18th I., Co. C. Decatur, Ala., August 20, 1864.
Wm. F. Brockway; 6th C., Co. H. Cedar Creek, Va., Oct. 19, 1864.
E. Butler; 6th C., Co. M. City Pt., Va., August 12, 1864.
George Bryant; 6th C., Co. H. Andersonville, June 19, 1864.
Joseph Berry; 25th I., Co. B. Nashville, December 15, 1864.
Oscar Bylsma; 21st I., Co. H. Nashville, Dec. 15, 1862.
Lorenzo Buckley; 2d C., Co. F. Keokuk, March 18, 1863.
Moses H. Black; 25th 1., Co. B. Centerville, Nov. 27, 1864.
William N. Barnard; 13th I., Co. C. Dunlap, Tenn., August 23, 1863.
James Blackall; 21st I.. Co. B. Fayetteville, N. C., March 13, 1865.
Jonathan Bailey; E. & M., Co. B. Washington, June 14, 1865.
Edwards Butters; 6th C., Co. M. Trevillion, Va., June 11, 1864.
Andrew Barber; 3d I., Co. D. Portsmouth Hosp., Sept. 22, 1862.
Theodore Bloomis; 21st I., Co. E. Stone River, Dec. 31, 1862.
Alonzo S. Berry; 3d I., Co. A. Huntsville, Ala., March 3, 1865.
Marcus H. Barclay: 16th I., Co. I.
Henry A. Bennett; 14th I., Co. F. Cincinnati, Ohio, August 6, 1862.
Henry Beach; 13th I., Co. C. Nashville, August 2, 1862.
Jacob Beasler; 1st C., Co. L. Nov. 21, 1863.
Barnett Burt, E. & M., Co. I. Nashville, May 21, 1862,
Charles A. Bailey; 8th I. Wilmington, April 16, 1862.
Charles Bloss: 8th I., Co. F. Hilton Head, Nov. 26, 1862.
Henry C. Burhame; 2d C., Co. B. Farmington, Miss., July 14,1862.
Jutson D. Bailey; 2d C., Co. E. Benton Bar, Feb. 20, 1862.
Rufus W. Bliss; 2d C., Co. E. Jan. 24,1862.
Henry P. Beckwith; 3d I., Co. K. Groveton, Va., 1862.
Emir A. Bell; 3d I., Co. F. Groveton, Va., August 29, 1862.
Cyrus W. Bullen; 3d I., Co. K. Groveton, 1862.
Charles Browman; 4th C., Co. H. Andersonville, June 20, 1864.
Daniel Bugel; 3d I., Co. F. Groveton, August 29, 1862.
George H. Barker; E. & M., Co. C. Covington, Ky.. May 8, 1862.
Christian Behler; 2d C., Co. F. Commerce, Md., March, 1862.
Patrick Burns; 3d I., Co. D. Nashville, June 18, 1865.
Robert Bruton; 3d I., Co. D. New Market, Tenn., March 3, 1865.
Seth A. Boynton; 15th I., Co. A. St. Louis, May 1, 1862.
L. Byron Brewer; Lieut. Berdan's Sharp Shooters, Co. C. Chancellorsville, May 3, 1863.
James Blackall; killed.
John Carroll; 14th I., Co. B. Rough and Ready, Ga., Sept. 7, 1865.
James Cowan; 1st Ind. Co. Laurel Hills, Va., May 11, 1864.
Josiah F. Clark; 13th I., Co. C. Chattanooga, Tenn. Dec. 30, 1863.
Alonzo Case; 5th I., Co. F. Virginia, Oct. 27,1864.
Thomas Conger; 5th I., Co. E. Washington, July 1, 1864.
Win. L. Coughtry; 3d I., Co. d3. Wildnerness, May 5, 1864.
A. H. Coon; 6th C., Co. A. Trevillion, Va., June 11, 1864.
A. I. Cathcart; 5th C., Co. B. Grand Rapids, July 6, 1864-of wounds.
David A. Cramer; 10th C.. Co. E. Willsonville, Tenn., June 6,1864.
Howard P. Church; 4th C., Co. H. Chattanooga, Tenn., Feb.l, 1864.
J. P. Clarke; 6th C.. Co. F. July 30, 1864.
Amos C. Classon; 2d C., Co. F. Nashville, March 8, 1864.
George Culver; 3d [., Co. K. Wilderness, May 5, 1864.
Henry W. Carpenter; 2d C., Co. F. Alexandria, Va., Jan. 11, 1864.
Isaac Camp; 10th C., Co. L. Kentucky, April 6, 1864.
Julius H. Clark; 10th C., Co. L. Cascade, Mich.,April 25, 1864.
Abraham Cresfield; 2d C., Co. A.
Albert Clute. At home.
James Campbell; 2d C., Co. D. St. Louis, June 25, 1862.
Rufus Cheney; 2d C., Co. D. N. Madrid, Mo., April 12, 1862.
Alphonzo D. Cheney, 21st I.; Co. A. Chickamauga, Sept. 20, 1863.
Julius O. Campbell; 21st I., Co. H. Chickamauga, Sept. 20, 1863.
Job. Carter; 21st I., Co. I. Chickamauga, Sept. 20, 1863.
Henry Camp; 10th I., Co. B. Washington, May 29, 1865.
Nicolas Canton; 5th I., Co. I. Detroit, Jan. 2, 1865.
Silas W. Cutter; 3d I., Co. B. Murfreesboro, Dec. 12, 1864.
Henry Clark; 8th I., Co. D. Cold Harbor, Va., June 3. 1864..
James Christopherson; 3d I., Co. B. Knoxville, Tenn., April 1, 1865.
Geo. S. Cheesbro; E. & M., Co. B. Goldsborough, April 4, 1865.
Harvey S. Curtis; 6th C., Co. M. Richmond, Va., Feb. 15, 1864.
Alex. Cole; 21st I., Co. E. Of wounds, Jan. 20, 1863.
Anson B. Corwin; E. & M., Co. F. Harpeth R.. Tenn., Oct. 3, 1863.
A. Cadwell; 2d C., Co. F. Franklin, Tenn., March 7, 1863.
John W. Coykendale; E. & M., Co. D. Lavergne, Tenn.,Jan. 1, 1863.
Wim. L. Caper; 25th 1., Co. B. Mumfordville, Ky., Jan. 3, 1863.
Theodore A. Chapin; 21st I., Co. H. Nashville, June 8, 1863.
Win. H. Cranston; 21st I., Co. B. Murfreesboro, Tenn., March 20, 1863.
John F. Crysler; 3d I., Co. K. Falmouth, Va., May 13, 1865.
Oliver Culber; 3d I., Co. K. Gettysburg, Pa., July 2, 1863.
Jesse Coon; 3d I., Co. K. Chancellorsville, Va., May 3, 186;3.
Francis M. Crawford; 6th C., Co. F. Falling Waters, July 14, 1863.
Charles Crauss; 6th C., Co. A. Hunterstown, Pa., July 2, 1863.
Hugh Cox; 1st Sharp Shooters, Co. C. In Michigan, June 12, 1862.
John Cantwell; 3d C., Co. G. Grand Rapids, July 1, 1862.
F. M. Coats; 26th I., Co. I. Cold Harbor, June 7, 1864.
Geo. W. Cluts; 26th 1., Co. I. Washington, May 25, 1864
P. Coburn, 8th 1. James Island, July 10, 1862.
David Cline; 26th I., Co. 1. Feb. 1,1864.
Jeremiah Cary; 26th I., Co. I. Washington, July 18, 1861.
James Carroll; 14th I., Co. B. Ypsilanti, Mich.
Angus Campbell; 21st I., Co. H. Nashville, Dec. 8, 1862.
Newell Caykendall; E. & M., Co. G. Nashville, Sept. 21, 1862.
Septimus Carlton; 21st I., Co. H. Stone River, Dec. 31, 1862.
James Congdon; 3d I., Co. B. Groveton, Va., Aug. 29,1862.
Richard Cusser, 13th I., Co. C. Louisville, March 15,1862.
Noah Casner; 16th I., Co. G. Washington, June 6,1865.
Geo. Corporan; 21st I., Co. E. Walker, Mich., March 19,1863.
Orson O. David; 27th I., Co. K. Wilmington, N. C., March 3,1865.
Byron J. Dart; 42d Ill. I. Jan. 1, 1864.
John P. DuKruif; 1st Ind. Co. Alexandria, Va., June 29, 1864.
Edward S. Drew; 10th C., Co. C. Knoxville, Tenn. Oct. 12, 1864.
Thomas A. Davis; 1st Lt. Art., Co. B. Rome, Ga., June 1, 1864.
Eben Delano; 2d C., Co. C. Nashville, July 4, 1864.
David A. Dennison; 10th C., Co.'E. Kentucky, Jan. 23,1863.
John L. DeGrot; 5th 1., Co. I. Michigan, Aug. 8, 1865.
Wm. D. Davis; 3d I., Co. C. San Antonio, Tex., Sept. 29,1865.
Frederick Deal; 13th I., Co. D. Nashville, Sept. 26, 1863.
Win. P. Draper; 5th I., Co. A. Toledo, 0., March 4,1865.
Abraham Dees; 7th C., Co. K. In prison, 1864.
Emery Durham; 7th C., Co. K. Richmond, Feb. 15, 1864.
Isaac Dean; 21st I., Co. H. Galliopolis, 0.,Feb. 13, 1863.
Asa Douglass; 8th I., Co. B. Milldale, Miss., July 18, 1863.
Daniel Draper, 6th C., Co. E. Warrenton June., Aug. 10, 1863.
Geo. Dillenback; 26th I., Co. I. Petersburg, Va., June 16, 1864.
Wm. M. Davis; 26 I., Co. Co. I. Deep Bottom, Va.,Aug. 11, 1864.
James Dexter; 3rd I., Co. A. Green Lake, Texas, Sept. 1, 1865.
John E. Davis; E. and M., Co. C. Nashville, April 27,1862.
Samuel Dodge; 3rd I., Co. A. Fair Oaks, May 31, 1862.
Hiram Daily; 3rd I., Co. A. Ft. Monroe, April 10, 1862.
Wm. H. Daniels; 3rd I., Co. A. Fair Oaks, May 31, 1862.
Thomas A. Eddie; 2nd Lieut. 6th C. Meadow Ridge, May 12, 1863.
Milo Ensign; 1st Lieut. 1st Light Art., Co. E. Tecumseh, Ala., 1862.
Lyman Evans; 26th I., Co. I. Andersonville prison, Oct. 20, 1864.
Stephen W. Ewing; 21st I., Co. H. Nashville, Feb. 1, 1863.
John W. Ewing; 21st I., Co. H. Nashville, Feb. 11, 1863.
James W. Emmons; 21st I., Co. B. Nashville, Dec. 26, 1862.
James Eddy; 3rd C. Rienzi, Miss., June 21, 1862,
Henry Ellis; 1st C., Co. L. Cedar Mountain, Aug. 9, 1862.
Henry E. Filkins; 3rd I., Co. F. North Anna, May 25, 1864.
Alvin Fuller; 10th C., Co. M. Knoxville, Tenn., April 8, 1864.
Hiram Filly; 2nd C., Co. D. Farmington, Miss., July 15, 1862.
Geo. W. French; 1st Light Art., Co. E. Shiloh, May 1, 1862.
John A. Fox; 4th C., Co. H. Mitchellville, Tenn., Nov. 16, 1862.
Charles H. Frost; E. and M., Co. B. July 18, 1862.
Lucien B. Fullington; 2nd C., Co. F. St. Louis, Sept. 5,1862.
Isaac Francis; 3rd I., Co. D. Of wounds, Nov. 1, 1862.
Alvin R. Ford; 8th I., Co. D. James Island, June 16, 1862.
Wm. A. Francisco; 25th I., Co. B. Nashville, Dec. 16, 1864.
David A. Farnum; 3rd I., Co. A. Nashville, Feb. 10, 1865.
Albert Freeman; 5th I., Co. I. Macon, Ga., May 12, 1864.
Wm. H. Fox; 7th C., Co. M. Winchester, Va., Sept. 20, 1864.
John Frederick; 21st I., Co. E. Of wounds.
John L. Free; 10th C., Co. C. Knoxville, Tenn., July 19, 1865.
Geo. W. Fay; 6th C., Co. H. Trevillion, Ky., June 11, 1864.
Morris E. Fitch; 2d C., Co. F. Franklin, Tenn., March 25, 1863.
Allen Ford; 21st I., Co. B. Nashville, Tenn., Jan. 30, 1863.
Martin Greenman; 3d I., Co. K. Wilderness, May 5, 1864.
Libeus P. Graves; 10th C., Co. E. Detroit, Aug., 1864.
LaFayette Grain; 6th C., Co. M. City Point, Va., Aug. 12, 1864.
Henry L. Gore; E. and M. Co. I. Bridgeport, Ala., March 17, 1864.
Eugene Gillam; 3d I., Co. A. Knox, March 21, 1865.
Geo. Girdler; 3d I., Co. B. Fair Oaks.
Judson A. Gouldsberry; 21st I., Co. I. Goldsborough, N. C., March 26, 1863.
Henry Goble; 3d I., Co. E. Accident, Alexandria, Va., 1862.
Morey Godfroy; 21st 1., Co. I. Nashville, Tenn., Jan. 12, 1863.
Charles B. Gilman; 21st I., Co. H. Stone River, Jan. 1, 1863.
John Gingery; 3d I., Co. D. Murfreesboro, Tenn., Dec. 15, 1864.
James Gunigal; 5th I., Co. F. Salisbury, N. C.,Jan. 27, 1865.
Henry W. Griffin; 13th I., Co. D. Bentonville, March 19, 1865.
Solon H. Garrett; 2d C., Co. C. Andersonville prison, May 20, 1864.
Robert Gilden; E. & M., Co. A. Fayetteville, N. C., March 17, 1865.
Warner Green; 2d C., Co. F. Nashville, Dec. 4, 1864.
William Godfroy; Indiana R. Coming home.
Benj. F. Gitchill; 21st I., Co. G. Chickamauga, Sept. 20, 1863.
August Gruths; 3d I., Co. B. Washington, Dec. 17, 1862.
Isaac W. Godfroy. Killed by Indians, May 20, 1865.
A. C. Godfroy; 26th I., Co. I. Spottsylvania, May 12, 1864.
Warren D. Godfroy; Nevada Cav. At home.
William Green; 6th C., Co. B. Alexandria, Va., Aug. 12, 1863.
Wm. P. Gold; 14th I., Co. F. Farmington, Miss., July 15, 1862.
Joel W. Gardner; 5th I., Co. E. Washington, D. C., July 1, 1864.
Geo. Harwick; 2d C., Co. G. Chattanooga,July 13, 1864.
Elisha Helsel; 8th I., Co. D. Fredericksburg, Va., May 12, 1864.
Henry H. Hickox; 2d C., Co. D. Evansville, Ind., Aug. 16, 1862.
D. L. Hydan; 6th C., Co. A. Oct. 28, 1863.
Martin House; 6th C., Co. M. Hawes' Shop; May 28, 1864.
Cyrus Hoadley; E. & M., Co. K. Chattanooga, Feb. 29,1864.
Frank P. Hilderth; 4th C., Co. H. Danville, Ky., November2, 1862.
Eli Hamblin; 3d I., Co. F. Washington, September 18, 1862.
Lewis Hartman; 3d I., Co. C. Armory Hosp., October 21, 1862.
Welcome E. Herrendon; 27th I., Co. D. Washington, June 15, 1864.
Charles G. Hilton; 21st I., Co. B. Stone River, December 31, 1862.
Estil W. Holt; 26th I., Co. I. Washington, June 17, 1864.
Jared Harrington. Fair Oaks, May 31, 1862.
George Hilliard.
James Hoose; 4th C., Co. H. Bowling Green, Ky., January 17, 1863.
Francis I. Hartwell; 21st I., Co. H. Perryville, Ky., April 1, 1862.
Wm. Himmelberger; 1st C., Co. L. Sandy Hook, Md., Sept. 30, 1862.
Clark Hall; 8th I., Co. D. Chantilly, September 1, 1862.
Thomas Hollington; E. and M., Co. C. Corinth, Miss., May 25, 1862.
Joseph E. Hooper; 2d C., Co. E. New Madrid, December 11, 1862.
Jared V. Harrison; 3d I., Go. A. Fair Oaks, May 31, 1862.
Americus Holden; 21st I., Co. H. At home, August 30, 1864.
William Halsey; 3d I., Co. K. October 4, 1862.
Abram V. Hawk; 21st I., Co. B. Lowell, Mich., January 31, 1865.
John Harper; 21st I., Co. H. Washington, May 12, 1865.
Harrison Harger; 4th C., Co. H. Sparta. Tenn., August 11, 1863.
Wm. Harger; 4th C., Co. H. Sparta, Tenn.
Wm. C. Harlan; 5th I., Co. F. July 12, 1863.
Rufus A. Hilton; E. and M,, Co. D. Beardstown, Ky., Sept. 1, 1862.
Henry Hardenburg; 3d I., Co. C. Keokuk, Iowa, March 13, 1865.
Wm. N. Herrington; 3d I., Co. B. April 11,1865.
Daniel Hayes; 21st I., Co. H. Bentonville, N. C. March 19, 1865.
Alpheus Holcomb; 21st I., Co. H. Chickamauga, September 20, 1863.
Warren Heald; E. and M., Co. C. Ogeechee, Ga., December 7, 1864.
Washington Holmes; E. and M., Co. C. Portsmouth, May 19, 1865.
Samuel Hughes; 6th C., Co. F. Andersonville Pris.,July 21, 1864.
Charles Helmer; 6th C., Co. M. Andersonville Pris., August 5, 1864.
James Heffern; 21st I., Co. H. Bowling Green, Jan. 14, 1863.
Ira Helsill; 21st I., Co. E. Murfreesboro, Tenn., May 10, 1863.
John Hanna; 6th C., Co. A. Hanover, Va., May 8, 1864.
Wm. Hamblin; 5th I., Co. F. June 18, 1864.
John Hinkle; 3d I., Co. C. Nashville. July 5, 1865.
Samuel Harrington; 16th I., Co. I. Washington, June 1, 1865.
Judson W. Irons; 14th I., Co. F. Big Springs, Miss., July 3, 1862.
Charles W. Irons; E.& M., Co. D. Nov. 16, 1862.
Burdell C. Irons; E. & M., Co. F. New York, May 16, 1865.
Leander Jewell; 6th C., Co. A. Hanover, Va., May 28, 1864.
John Jinks; 6th I., Co. B. New Orleans, Aug. 14, 1864.
Richard Johnson; 3d I., Co. A. Chancellorsville, May 3, 1863
Casper Jenner; 5th I., Co. I. Grand Rapids, May 27, 1865.
Edward Johnson; 13th I., Co. A. Detroit, May 14, 1865.
Guy Johnson; 21st I., Co. H. Lookout Mt., Aug. 19, 1864.
Wm. W. Johnson, 6th C., Co. M. Washington, Oct. 11, 1864.
Jasper Jacolbs; 3d I., Co. F. Groveton, Aug. 29, 1862.
Mark Johnson: 13th I., Co. A. David's Island, N. Y., May 16, 1865.
Harvey Johnson; 13Th I., Co. C. Stone River.
Jacob Kugers; 3d I., Co. F. Spottsylvania, Va., May 12, 1864.
Curtis L. Keeny; 2d C., Co. F. St. Louis.
Charles E. Kennedy; 26th I., Co. I. Farmville, Va., April 7, 1865.
John M. Knapp; 21st I., Co. B. Bent, N. C., March 21, 1865.
Hugh Kearney; 5th I., Co. A. Detroit, April 6, 1865.
John Kennedy; 8th I., Co. H. Petersburg, April 2, 1865.
Fred S. Kettle; 6th C., Co, B, Harper's Ferry, Jan. 3, 1865. Webster
J. Kniffin; 3d I., Co. A. Camp S., Va.; June 1, 1863,
Henry F. Kimbert; 10th C., Co. F. Flat Creek, Tenn., Aug. 27, 1864.
Andrew I. Konkling; 6th C., Co, B. Oct, 26, 1862.
John Kennedy; E, and M,, Co. B, Accident, Fayetteville, N. C,, March 14, 1865.
Wm. J, Knapp; 26th I., Co. T. Andersonville Pris,, October 20, 1864.
Francis Kelly; 6th C., Co. A, Prisoner, 1863,
John Lynch; 2d C., Co, P. Cleaveland, Tenn., April 2,1864.
Henry C, Lock; 21st I., Co. H. Nashville, December 7, 1862,
Robert Lee; 3d I., Co. C. Sparta, Mich,
Geo. R. Lyon; 21st I., Co. B. Louisville, November 30, 1862.
Erastus R. Linsley; 21st I,, Co. E. Louisville, October 30, 1862.
Dennis Lynch; 14th I,, Co. B. Nashville, October 28, 1862.
Anson Lewis; 3d I., Co. A. Fair Oaks, May 31, 1862.
Joseph Lozo; 21st I., Co. B. David's I., N. Y., May 17, 1865.
Isaac Lovell, 2.5th I., Co. B. Alcantra, Ga., August 6, 1864.
John Lynd; 16th I., Co. E. Field, Va., June 4, 1865.
James Lind; 6th C., Co. HI. Andersonville Pris., September 25, 1864.
John B, Leach; 4th C,, Co.H. 1 Nashville, December 25, 1862.
Charles H. Louder; 2d C, Co. E, Nashville, May 4, 1865.
Abram A. Lawyer; 21st I., Co. H. Stone River, December 31. 1862.
Henry Lawyer; 3d I., Co. A. Wilderness, May 6, 1864.
Robert H. Lamberton; 24th I., Co. 1. October 6, 1862.
John Leclaire; 4th C., Co, H.
Monroe Livington; 6th C., Co. F. Falling Waters, July 14, 1863.
John Livingston; 6th C,, Co. F. Fairfax, June 22, 1863.
Thomas A. Martin. Neil McLean; 3d 1. Nashville, February, 27, 1865.
Peter McLean; 6th C. Richmond, Va., May 28, 1864. '
D. McDermott; 25th I, Co 1. Hanover, Va., May 24, 1862.
Orville Marsh; 7th C., Co. D. September 4, 1864.
Charles B. Morey; 2d C., Co. H. In Michigan, May, 1864.
James Matthews; 8th I., Co. D. In Michigan, February 4, 1864.
Mortimer W. Mormon; 10th C., Co. A. Pt. Isabel, Ky., March 22, 1864.
Benj. F. Morey; 13th I, Co. C, Chickamauga, Tenn., Sept. 19, 1863.
John Mead; E. & M., Co. D. Chattanooga, Feb. 21, 1864.
James Mashkum; 1st Sharp Shooters, Spottsylvania, May 12, 1864.
Duncan McNaughton; 2d C., Co. E. N. Madrid, April 20, 1862.
Jacob McFall; 6th C., Co, F. Berryville, Va., Sept. 5, 1864.
Charles McCarty; 26th I., Co. t. Andersonville Prison, Aug. 18, 1864.
William Murray; 26th I, Co..L Deep Bottoin, Va., July 27, 1864.
Milton M. Merryfield; 21st I., Co. B. Stone River, Dec. 31, 1862.
Ivan McLain; 21st I., Co. E. Stone River, Dec. 31, 1862.
John W. Marvin;, s & M., Co. D. Nashville, Nov. 2, 1862.
Charles Myers; E. & M., Co. C. Nashville, Oct. 12, 1862.
John Murony; 14th., Co. F. Campbell, 0., May 19, 1862.
Arthur McDougal; 8th L., Co. H. Washington, Oct. 29, 1861,
Michael McGrath; 3d I., Co, D. Groveton, Aug. 29, 1862.
Harvey H. Mead; 3d I., Co. K. Groveton.
Joseph Morse; 2d. C., Co. F. Nashville, Sept. 23, 1863.
Homer Morgan; 3d 1., Co. B. July 21, 1861.
Jonas McFall; 16th 1., Co. H. Washington, April 30, 1865.
Adam McGarvey; 3d T., Co. K. Ft. Lyon, Oct. 18, 1861.
Horace McNitt; 4th C., Co. H. Nashville, Jan. 19, 1863.
Joel McLenathan; 5th 1., Co. A. Detroit, Jan. 28, 1865.
Lt. Thomas N. V. Mitchell; 14th C. Wounds. Murfreesboro, Dec., 1862.
Oakland Merryfield.
Samuel McMurray; 5th T., Co. E. Jan., 2, 1865.
Geo. W. Miller; 3d I.,I Co. A. Fair Oaks, May 31, 1862.
Berdan McCall; 8th I., Co. D). Petersburg, Jan. 30, 1865.
David A. Marsh; 13th 1., Co, E. Savannah, March 3, 1865.
Henry T. Myers; 16th T., Co. B. Washington, June 9, 1865.
Thomas C. McConnell; 10th C., Co. D). Knoxville, March 14, 1865.
Samuel Montague; E. & M., Co. D. Washington, July 8, 1865.
John McHugh; 26th I., Co. I. New York, Aug. 15, 1863.
Nathan E. Mallory; 21st T., Co. F. Chattanooga, March 28, 1865.
Charles F. Myers; 6th C., Co. H. Andersonville prison. July 25, 1864.
James Misner; 6th C., Co. F. Andersonville prison, Aug. 17, 1864.
Stewart J. McLane; 21st 1., Co. E. Murfreesboro, Tenn., Dec. 31, 1862.
Finley McPhearson; 6th C., Co. F. Cumberland, Tenn., May 5, 1865.
Allen Morse; 6th C,, Co. M. Andersonville prison, Oct. 1, 1864.
Robert W. Miller; 6th C., Co. E. Plainifield, Mich., Jan. 20, 1865.
Jacob Miers; 6th C., Co. M. Richmond, Aug. 1, 1864.
John Moffit; 21st 1L. Co. H. Nashville, Tenn., Feb. 3, 1863.
Anthony D. Matthews; 1E. & M., Co. D. Murfreesboro, April 105, 1863).
John M. Mokvis; 21st T., Co. B. Nashville, Tenn., Dec. 29, 1862.
Charles Miller; 3d 1., Co. B. Virginia, March 18, 1863.
Michael Murphy; 3d T., Co. B. Philadelphia, Feb. 1, 1863.
David Munthorn; 6th C., Co. E. Campbell Hospital, 1863.
0. Mayfield:. 6th C., Co. B. Falling Waters, July 14, 1863.
1. McDonald; 6th C., Co. F. Falling Waters, July 14, 1863.
Timothy J. Musher; Washington, 1863.
Alfred D. Moore; E3. & M., Co. A. Chattanooga,, April 19, 1864.
Augustus Mauranski; 21st I., Co. B. Stone River, Dec. 31, 1862.
Walter Misner; 6th C., Co. F. Washington, Aug. 30, 1863.
Alonzo R. Martin; 6th C., Co. B. Falling, Waters, July 14, 1863.
Abraham Miller. At home, of wounds. John Nellis; 6th C., Co. H. Nov. 18, 1864.
David Noble; E. & M., Go. C. Tuscumbia, Ga., June 22, 1862.
Flavius J. Neal; 6th C., Co. B. Fall. Wat., July 14,1863.
Otheviah F. Norman, 6th C., Co. M. Andersonville prison. Sept. 26, 1864.
Merritt Newton; 13th IL, Co. C. Stone River. Dec.3, 1862.
Henry J. Nesbitt; 21st I., Co. H-. Lookout Mt., Aug. 20, 1864.
Wm. Newton; 5th T., Co. A. Virginia, Oct. 27, 1864.
Miner S. Nicols; 21st I., Co. H. Murfreesboro, May 11, 1863.
Ira A. Nash; 26th I., Co. I. Alexandria, Va., Jan. 25,1863.
James W. Newson; 21st ]., Co. E. Nashville,Tenn., Feb. 17, 1863.
Samuel B. Osgood; 2d C., Co. D. Golconda, Sept. 13, 1862.
Elon Oneans; 2d C., Co. E. New Albany, Sept. 30, 1863.
John O'Brein: 14th I., Co. B. Nashville, Jan. 31, 1863.
Charles E. Provin; E. & M., Co. B. Atlanta, Oct. 15, 1864.
John Potter; E. & M., Co. H. Tennessee, Jan. 29, 1864.
Charles F. Page; 8th I., Co. I. Wilderness, May 6, 1864.
Reuben Petty; 10th C., Co. A. Knoxville, April 27, 1864.
Fred Porter; E. & M., Co. A. Chattanooga, March 3, 1864.
Frederick Propardett; 3d T., Co. F. Philadelphia, Sept. 2, 1862.
Francis Pelton; 6th C., Co. B. Falling Waters, July 14, 1863.
John B. Pearsall; E. & M., Co. E. May 10, 1862.
James I. Provin; 6th C., Co. F. Smithfield, Va., Feb. 5, 1864.
Austin Pixley; 6th C., Co. A. Aqua Creek, Va., June 15, 1861.
Geo. W. Parker; 3d I., Co. F. Huntsville, Ala.. Feb. 1,1865.
Henry Pool; 3d I., Co. A. Virginia, June 25, 1862.
Geo. W. Pyle; 21st I., Co. B. Bentonville, March 13, 1865.
Jacob Plaster; 1st C., Co. L. Washington, Nov. 21, 1861.
Aaron R. Piersons; 15th I., Co. E. Chattanooga, June 12, 1865.
Win. W. Potter; 21st 1., Co. E. Nashville, April 13, 1863.
James B. Pierce; 3d I., Co. A. Gettysburg, July 2.1863.
Theodore F. Peterson; 3d I., Co. A. Philadelphia, April 22, 1863.
Geo. F. Patten; Falling Waters, July 14, 1863.
Henry B. Potter; 6th C., Co. B. Falling Waters, July 12, 1863.
Wm. Prindle; 5th I., Co. F. Florence, S. C., Nov. 11, 1864.
Bennett Phillips; Washington, August 5, 1863.
John Powley. Otis H. Russell; E. & M., Co. D. Chattanooga, July 6, 1864.
Purdy Ramslar; E. & M., Co. D. Chattanooga,June 19, 1864.
Charles A. Russell; 10th C., Co. F. Flat Creek, Tenn., August 17, 1864.
Joel Rennells; 25th I., Co. B. Knoxville, July 8,1864.
Edwin Rathbun; 21st I., Co. E. Stone River, Dec. 31, 1862.
Peter Rykert; E. and M., Co. K. Chattanooga, March 17, 1864.
Lafayette Randall; 13th I., Co. C. Stone River, Dec. 31, 1862.
Charles H. Richmond; 8th I., Co. D. Washington, Sept. 1862.
Charles L. Richards; 2ad C., Co. D. St. Louis, Jan. 30, 1862.
Almeron D. Rathbun; 21st I., Co. I. Stone River, Dec. 31, 1862.
Geo. Robertson; E. and M., Co. D. Nashville, May 11, 1862.
Oliver Rhodes; 8th I., Co. D. Chantilly, Sept. 1,1862.
Henry S. Reed; 2nd C., Co. E. Farmington, July 7, 1862.
Edmond Riordan; 3rd I., Co. F. Groveton.
Samuel L. Rice; 3rd I., Co. B. Fair Oaks.
Isaac W. Roberts; 3rd I., Co. F. Seven Pines, May 31, 1862.
James Robinson; 3rd C., Co. M. Lagrange, Tenn., Sept. 20, 1863.
Ezra J. Rogers; 3rd I., Co. B. Murfreesboro, Dec. 28, 1865.
Abram Rosel; 6th C., Co. B. Falling Waters, July 14, 1863.
Cady Rowly; E. and M., Co. K. Marshall, Mich., April 13, 1865.
Jacob Rectenwald; 4th C.; Co. H. Nashville, Dec. 15, 1862.
Lunlan 0. Reed; 14th I., Co. F. In the field, Georgia, July 5, 1864.
Richards Rolands; 6th C., Co. M. Andersouville prison, April 16, 1864.
Wm. R. Roswell; 21st I., Co. H. Nashville, Jan. 13, 1863.
Alfred A. Randall; 21st I., Co. H. Nashville, Jan. 4. 1864.
Abram Richmire; 21st I., Co. E. New Albany, Dec. 22, 1862.
Rennes Rogers; 6th C., Co. B. Falling Waters, of wounds, July 30, 1863.
Francis D. Richardson; 6th C., Co. F. Falling Waters, July 14, 1863.
John Rexbord; 21st I., Co. B. Nashville, Feb. 14, 1863.
Luther Richards.
Thomnas C. Soules; E. & M., Co. F. Bridgeport, Ala., June 24, 1864.
Capt. Edgar W. Smith; 21st I., Co. D. Wounded at Chickamauga, Oct. 15, 1863.
Elisha Steele; 2d C., Co. C. Andersonville Prison.
Erson H. Smith; Libby Prison, Sept. 12, 1863.
H. Steneca; 7th C., Co. M. Washington, June 22, 1864.
Thomas A. Sapwell; 1st Light Art. Rome, Ga., June 22, 1864.
Hiram Sherman; 13th I., Co. C. Tuscumbia, Ala.,June 16, 1862.
Amos M. Smith; 26th I., Co I. Washington, Oct. 10, 1864.
Capt. James Sligh; Tallahoma, Nov. 15, 1833.
James H. Soules; 4th C.. Co. H. Mitchellville, Tenn., Dec. 2, 1862.
Geo. W. Spearback; 8th I., Co. D. Wilm. Is., April 16, 1862.
William S. Simmons; 14th I., Co. F. ' Farmington, Miss., July 20, 1862 -
Frederick Shriver; 3d I., Co. B. Groveton, August 20, 1862.
Geo. W. Story; 2d C., Co. E. New Madrid, March 24, 1862.
Joseph T. Sliter; 6th C., Co. B. Falling Waters, July 14. 1863.
James W. Sims; 14th I., Co. A. Franklin, Tenn., Feb. 28, 1864.
Eugene Smith, 3d I., Co. K. Fair Oaks.
Charles D. Smith; 3d I., Co. A. Fair Oaks.
Morris Stevenson; 21st I., Co. I. Newbern, N. C., May 24, 1865.
Harrison C. Soules; 3d I., Co. A. Annapolis, 1862.
Ethan E. Squiers; 21st I., Co. F. Detroit, Feb. 3, 1865.
Cyrus B. Steele; 16th I., Co. G. Washington, June 27, 1865.
Wm. F. Schenk; 2d C., Co. E. St. Louis, Dec. 11, 1862.
Geo. H. Sliter; 21st I., Co. H. Dansville Prison, April 1864.
Thomas Stanton; 3d I., Co. D. Nashville, June 29,1865.
Frank Shoff; 3d I., Co. F. Nashville, April 11, 1865.
Willson B. Seymour; 7th C., Co. B. Dacotah T., Sept. 3, 1865
Chauncey Smith; 5th I., Co. F. Salisbury, N. C., Dec. 22, 1864.
Win. Shoemaker; 5th I., Co. I. Petersburg, June 18, 1864.
Geo. W. Smith; 3d I., Co. C. Nashville, July 5, 1865.
Henry Strong; 3d I., Co. C. Nashville, April 8, 1865.
Dennis Scagel; 16th I., Co. B. Gravelly Run, Va., March 31, 1865.
Reuben F. Stanley; 14th I., Co. E. Nashville, Jan. 13, 1865.
Alfred E. Smith; 26th I., Co. I. Washington, Feb. 10, 1865.
Denton Smith; 16th I., Co. A. Washington, June 6, 1863.
Richard Sterling; 1st C. Nov. 1, 1864.
James H. Soules; 4th C., Co. H. Mitchellville, Tenn., Dec. 1, 1862.
James Sears; 6th C., Co. H. Point of Rocks, Aug. 23,1865.
Wm. F. Sibley; 21st I., Co. B. Lookout Mt., Nov. 1, 1864.
Horace B. Smoke; 6th C., Co. H. Andersonville prison, Aug. 15, 1864.
Daniel Smith; 6th C., Co. F. Richmond, Jan. 15,1864.
Alfred Shirk; 2d C., Co. B. New Albany, Sept. 15, 1863.
Wm. I. Slayton; 25th I., Co. B. Louisville, July 22, 1863.
Jacob Stark; 6th C., Co. M. Grand Rapids, Nov. 28, 1862.
Lyman D. Stilwell; 4th C., Co. M. Andersonville prison, May 2, 1864.
Wm. Smith E. & M., Co. D. Nashville, Jan. 22, 1863.
John H. Stewart; 21st I., Co. E. Bowling Green, Nov. 25, 1862.
John Smalley; 21st 1., Co. F. Murfreesboro, Tenn., March 17, 1863.
Robert Sleigh; Gettysburg, July 2, 1863.
Cornelius Spaulding; 6th C., Co. H. Washington, Jan. 19, 1863.
Seth Streeter; 6th C., Co. H. Washington, Aug. 2.
Warren V. Soules; 4th C., Co. H. Murfreesboro, Tenn., May 1, 1863.
Samuel C. Squiers; 21st I., Co. H. Murfreesboro, Tenn., Jan. 1, 1864.
Lucas M. Smith; 1st Ind. Co. Detroit, Oct. 1, 1864.
Major Slater; E. & M., Co. C. Chattanooga, July 24, 1864.
James R. Treadway; 14th I., Co. F. Field, Ga., July 5, 1864.
Dwight Towsley; 5th I., Co. F. Of wounds, July 1, 1864.
Allen Thayer; 3d I., Co. F. Spottsylvania, Va., May 12,1864.
L. C. Truax; 6th C., Co. M. City Point, Va., Aug. 12, 1864.
Almon H. Tubbs; 3d C., Co. K. Oxford, Miss., Dec. 10, 1862.
Geo. Trescit; 21st I., Co. G. Louisville, Dec., 1862.
Samuel D. Tole; 26th I., Co. I.. Deep Bottom, Aug. 16, 184.
James A. Tabor; 5th I., Co. E. Washington, April 18, 1865.
Henry H. Thurston; 1st Lt. Art., Co. E. Drowned, May 2, 1865.
Matthew Tancred; 14th I., Co. K. Andersonville prison, May 25, 1864.
Lorenzo D. Tubbs; 13th I., Co. G. Bentonville, March 19, 1865.
George Tower; 13th I., Co. C. Stone River, December 31, 1863.
Henry C. Tower; 13th I., Co. C. Chickamauga, September 19, 1863.
Orange Taylor; 8th I., Co. D. Washington, 1863.
John W. Tyler; 6th C., Co. A. Fairfax, May 6, 1863.
Wm. D. Upson; E. and M. Nashville, March 4, 1865.
Benj. Van Norman; 10th C., Co. A. Greenville, Tenn., August 24,1864.
James Van Dusen; 2d C., Co. D. St. Louis, December 5, 1862.
Cornelius Vanlieu; 6th C., Co. F. Andersonville Pris., July 14, 1864.
E. Vandecan; 26th I., Co. I. Washington, June 4, 1864.
Chester Vincent; 21st 1., Co. I. Bowling Green, November 16, 1862.
Phililp Van Dusen; 3d I., Co. D. Groveton, August 29, 1862.
George Van Wie; 3d C., Co. L. Jackson, Tenn., April 25, 1863.
Hogan Van Etten; 3d I., Co. B. Gulf of Mexico, November 13, 1865,
James Van Dusen; 16th I., Co. F. Coming home, February 27, 1865.
Van Buren Van Etten; 4th C., Co. H. Tennessee, December 28,1862.
Abram Wolf; E. and M., Co. D. Chattanooga, April 24, 1864.
Seldon Wood; E. and M., Co. D. Chattanooga. November 5, 1863.
James C. Wallace; E. and M., Co. A. Cartersville, Ga., July 13, 1864.
Nathan Wilkes; 2d C., Co. C. New Albany, (suicide), Sept. 30, 1864.
Charles Wegal; 4th C., Co. H. Nashville, December 24, 1862
Henry White; 2d C., Co. D. Farmington, Miss., July 15,,1862.
Henry G. Watson; 2d C., Co. E. Chap. Hill, October 8, 1862.
Joel Wolcott; 26th I., Co. t. Washington, May 24, 1864.
Willard Washburne; 3d I., Co. F. Groveton, August 29, 1862.
Lawrence S. Wolcott; 13th I., Co. C. Stone River, January 2, 1863.
John H. Wood; 6th C., Co. A. Fairfax, April 25, 1863,
Darwin D. Weeks; 13th I., Co. C. Nashville, November 19, 1862.
John White; 21st I., Co. B. Danville, Ky., October 31, 1862.
Wm. Wright; 3d I., Co. A. Washington, May 12, 1862.
Henry Ward; 3d I., Co. A. Fair Oaks.
Alonzo Worden; 21st I., Co. H. Savannah, Dec. 20, 1864.
Norman G. White; 3d I., Co. D. Fair Oaks.
Wilber Wait; 3d I., Co. F. June 12, 1862.
Thomas Whitfield; 16th I., Co. H. Baltimore, Dec. 18, 1864.
John Wirtz; E. & M., Co. B. Louisville, Dec. 12, 1864.
Geo. W. Williams; 6th C., Co. A. Winchester, Va., Jan. 8, 1865.
Wm. Wood; E. & M., Co. D. N. Y. Harbor, April 23, 1865.
Henry Wait; E. & M., Co. L. Sultana, April 27, 1865.
Geo. C. Williams; E. & M., Co. C. Town Creek, Ga., Dec. 7, 1864.
Solomon M. Whitney; 21st I., Co. F. Chattanooga, Sept. 22, 1863.
Samuel White, Jr., 10th C., Co. D. Knoxville, May 26, 1865.
Reuben Walters; 6th C., Co. H. Richmond, Dec. 25, 1864.
Wm. G. Whitworth; 6th C., Co. A. Andersonville Prison, Sept. 20, 1864.
Daniel M. Williams; E. & M., Co. H. Nashville, Jan. 27, 1863.
Andrew C. Wright; E. & M., Co. C. Richmond, June 28, 1863.
Geo. D. Walker; E. & M., Co. F. Nashville, Feb. 28, 1863.
Stephen Waters; 8th I., Co. D. Petersburg, July 1, 1864.
Daniel S. Warren; 21st I., Co. H. Bowling Green, Dec. 5,1862.
Albern 0. Woodward; 21st I., Co. G. Louisville, Dec. 28, 1862.
Jackson Wood; 21st I., Co. E. In Michigan camp, March 28, 1863.
James F. Wilson; 21st I., Co. E. Bowling Green, December 19, 1862
James W. Washburne; 21st I., Co. I. Chattanooga, Nov. 9, 1863.
Nathaniel N. Williams; 21st I., Co. E. Nashville, Jan. 15, 1863.
John West; 3d I., Co. D. Camp Pitcher, Va., March 10, 1863.
John Webster; 3d I., Co. E. Camp Sickles, Va., April 6th, 1863.
Julius M. Wright; 4th C., Co. H. Annapolis, Md., March 20, 1863.
Milo Willard; 21st I., Co. H. Danville, Ky., (a prisoner).
Wm. H. Worden; 3d C., Co. E. New Albany, Miss., Oct. 5, 1863.
Geo. W. White; 21st I., Co. B. Resaca, Ga., May 14, 1864.
Jasper I. Younger; 2d C., Co. E. Benton Barracks, Dec. 12, 1862.
Franklin E. Youngs; 2d C., Co. E. St. Louis, July 20, 1862.
Major Silas A. Yerkes; 13th I. Oct. 26, 1865..


Transcriber: ES
Created: 6 April 2010
URL: http://kent.migenweb.net/everett1878/CWmartyrs.html